Şeyh Ömer Besim Küfrevi

Şeyh Ömer Besim Küfrevi

Şeyh Ömer Besim Küfrevi, 1952 yılında Bitlis’te dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Bitlis Kazımpaşa İlkokulu’nda tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Saint Benoit Fransız Lisesi’nde almıştır. Üniversite eğitimine devam ederek, İstanbul Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransızca Bölümü’nü tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamlamış; ayrıca İtalya Perugia Üniversitesi ve Fransa Strasbourg Üniversitesi’nde sertifika programlarına katılmıştır. İstanbul Barosu’nda Avukatlık stajını tamamlayarak 1980 yılında iş dünyasına adım atmıştır.

Tasavvuf ve İslami ilimler alanındaki eğitimlerini, erkek kardeşleri ile birlikte babası Şeyh Cesim Hazretlerinin yanında başlamıştır. Kitap okuma ve ilim öğrenme aşkı vesilesiyle binlerce kitap okumuştur. Kitap okuma hızıyla çevresindekilerin hayretine mazhar olmuş ve hanesinde büyük bir kitaplığa yer vermiştir.

Şeyh Ömer Besim Küfrevi’nin kalkınma, insani yardım ve sosyal sorumluluk alanlarındaki katkıları da göze çarpmaktadır. İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcılığı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Kurucu Üyeliği ve Vakıf Mütevelli Heyet Üyeliği, Giyim Sanayicileri Derneği Kurucu ve Mütevelli Heyet Üyeliği, Ahlat Kültür Sanat ve Çevre Vakfı Onur Kurulu Üyeliği gibi kıymetli görevlerde bulunmuştur.

Hukuk alanındaki bilgisi sayesinde, son yıllarını çeşitli sebeplerle mağduriyet yaşayan, hakları ihlal edilen, ekonomik güçleri yetersiz, fakir ve yoksul insanların hukuki sorunlarına gönüllü destek vererek geçirmiş; mahkemelerde savunmalarına katılmış ve hiçbir karşılık beklemeden yardım etmiştir.

Şeyh Ömer Besim Küfrevi, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Farsça ve Kürtçe dillerini bilmekteydi. Ülkü Hanım ile evliliğinden Nesim Selim isminde bir oğlu; Sedef ve Lamia İpek isimlerinde iki kızı oldu. 16 Eylül 2018 tarihinde, genç yaşta hayata veda etmiş ve 66 yaşında İstanbul Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilmiştir.